HAFTasia gierczak

PORADNIK 
czyli kilka słów o tym, jak przy wykorzystaniu nowoczesnych technik wykonać haftowany obraz.


Porady praktyczne czyli jak robić, żeby się nie narobić i efekt był :)

KROK 1 Kupujemy odpowiedni program 

Osobiście polecam Abakan 5.0 - prosty w obsłudze, niedrogi a do tego na bieżąco aktualizowany. Program można pobrać ze strony http://www.abakan.pl/dopobrania.htm i cieszyć się nim już w momencie pobrania. W tak pobranej wersji nie ma możliwości wydrukowania ani zapisania wygenerowanego wzoru. Po dokonaniu wpłaty otrzymujemy mailem kod aktywacyjny 
i w pełni możemy korzystać z produktu. Można również zamówić program na płycie cd.

KROK 2 Znajdujemy grafikę do przeróbki

Przeszukujemy internet albo sami robimy fotkę. Zapisujemy obrazek jako plik jpg. W zasadzie tak zapisany plik można już poddać konwersji w programie Abakan 5.0 ale lepiej przedtem poczynić odpowiednie przygotowania. 
Dobrze jest zapisać obrazek w takiej wielkości w pikselach, w jakiej chcemy go wyszyć w krzyżykach. 
Wtedy wzór generuje się ładniejszy i co ważne dokładniej odzwierciedla wzorzec. 
Korzystam do tego celu z darmowego programu FotoScape

KROK 3 Przetwarzamy grafikę na wzór programu Abakan 5.0

Otwieramy program do konwersji i wybieramy interesującą nas grafikę. W programie Abakan 5.0 należy ustalić liczbę oczek oraz paletę barw i liczbę kolorów. po kilku sekundach otzrymujemy plik wzoru naszego haftu. Możemy na tym etapie obejrzeć symulowany efekt. Jezeli nam odpowiada wzór można zapisać - jako plik programu Abakan 5.0 bądź poszczególne obrazki wzoru jako pliki jpg. Jeżeli efekt nie jest taki, jakiego oczekiwaliśmy probujemy dalej aż do skutku. W trakcie dobierania ilości kolorów warto sprawdzić czy nie znalazły się w naszym wzorze kolory, ktorych mamy użyć jedynie do kilku oczek. Jaeżeli tak jest należy zmniejszyć liczbę kolorów.

KROK 4 Drukujemy wzór

Wydruk najlepiej wykonać na drukarce laserowej na twardym papierze. 
W skład zestawu do wydruku wchodzi wzór w wersji "symbole i kolory", legenda kolorów oraz symulowany efekt. Wzór haftu jest zwykle duży i ze względu na rozmiar i możliwośi mojego wzroku zostaje wykonany częściami na kartkach formatu A3 w taki sposób, 
aby na krótszej krawędzi formatu mieściło się 90 - 100 oczek. 
Legendę kolorów drukuję na papierze samoprzylepnym. Po wycięciu symboli kolorów i nr nici umieszczem naklejki na bobinkach 
i pudełku do segregowania. 
 
Wydruk efektu symulowanego przydaje się do porównania kolorów i wprowadzenia poprawek na etapie zakupu nici.

KROK 5 Gromadzimy materiały

Sprawdzamy co mamy a czego nam brakuje i dokupujemy resztę. Ważne jest aby zaopatrzeć się w cały zestaw kolorów już na starcie. Nabywamy wszelkiego typu "ułatwiacze" - pudełko do segregowania, bobinki do nawijania nici - dostępne na stronie http://nadodatek.pl/index.php. Sortujemy wszystko i w zasadzie możemy zaczynać haft.

KROK 6 Przygotowujemy kanwę

Na zakupionej kanwie rysujemy za pomocą ołówka pola podziału naszego haftu. Kratki mają wielkość 10x10 oczek. 
Kratkujemy dokladnie cały wymiar haftu. Obecnie można już zakupić kanwę z gotowym podziałem co znacznie ułatwia etap przygotowania.

KROK 7 Wyszywamy

Wyszywanie zaczynamy od lewego dolnego rogu i posuwamy się pasami do góry robótki. Prawą część kanwy zwijamy w rulon 
i zabezpieczamy przed rozwijaniem. Od kilku lat posługuję się bardzo fajnym w obsłudze tamborkiem kwadratowym. Nie zagniata kanwy a co najważniejsze w łatwy sposób można kontrolować zachowanie formatu naszej robótki. Haft zaczynamy od kolorów najciemniejszych a następnie wypełniamy jasnymi. 
Technika haftu na kanwie jest dowolna - można użyć wzoru gobelinowego lub krzyżykowego. W przypadku sporych rozmiarów stosuje się zwykle gobelin - efekt końcowy nie różni się wiele od haftu krzyżykowego ale czas, w jakim wykonamy obraz jest o połowę krótszy. Obrazy prezentowane na mojej stronie zostały wyszyte haftem gobelinowym na kanwie o gęstości 54 oczka/10 cm pełnym splotem muliny - 6 nitek. Pokrycie materiału jest pełne - nie widać prześwitów ani tła kanwy.

KROK 8 Pranie i prasowanie

Gotowy haft należy namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do prania delikatnych tkanin, dokładnie ręcznie wyprać a następnie dokładnie wypłukać i zamoczyć w krochmalu. Robótkę naciągamy aż do uzyskania odpowiedniego kształtu i suszymy najlepiej w pozycji rozłożonej. Po wyschnięciu haft należy wyprasować po lewej stronie używając pary. W trakcie prasowania powtórnie nadajemy robótce właściwy kształt - naciągamy w taki sposób aby wątek i osnowa naszej kanwy były względem siebie pod kątem prostym.

KROK 9 Oprawiamy gotowe dzieło

Sposobów opraw jest tyle ile pomysłów. Można użyć gotowej antyramy, zanieść do szklarza lub wykonać ramę samemu. 
Swoje obrazy oprawiam we własnoręcznie wykonane ramy. Używam do tego celu zwykle desek z odzysku - takich z "przeszłością". 
Do szklenia wykorzystuję szybę z antyrefleksem - obraz wygląda jak malowany i co najważniejsze szyba ta nie odbija światła, daje efekt matowości. Gotową ramę woskuję lub olejuję.

KROK 10 Wieszamy nasze cudo na ścianie

Można dziurawić ścianę :) kolejnymi gwoździami, hakami. Można zastosować samoprzylepne taśmy montażowe ale ....
idźmy z postępem !!!!!!  Na rynku można kupić tzw systemy montażowe - coś jak w profesjonalnej galerii sztuki. Zaleta jest taka, że możemy dowlonie komponować, przekładać, przesuwać obrazy nie wykonując żadnych kolejnych dziur w ścianie. Systemy dostępne na stronie http://ramykultury.pl/systemy-zawieszania-obrazow-gotowe-rozwiazania.html 

KROK 11 
SATYSFAKCJA: 

Cieszymy oko swoje i.....  
wywołujemy zazdrość u sąsiadek :)