HAFTasia gierczak

KURS HAFTU KRZYŻYKOWEGO - strona w trakcie realizacji.......

Technika haftu krzyżykowego jest jedną z najstarszych technik hafciarskich. W zależności od regionu, zastosowanych materiałów haft ten przyjmuje wiele różnorodnych odmian. Wpływ na kształt haftu ma również etap historyczny, w któym ta technika została zastosowana.
Tkaniny do haftu krzyżykowego

Najbardziej odpowiednią tkaniną, na której wykonuje się haft krzyżykowy jest kanwa typu AIDA.Regularny splot tej tkaniny umożliwia łatwe odliczanie wzoru. Używając usztywnionej aidy o dobrej jakości możemy wyszywać bez tamborka. Ponieważ splot tkaniny jest bardzo efektowny nie ma konieczności wyszywania tła obrazka.W przupadku korzystania z kanwy gobelinowej lub gobelinowej poduszkowej konieczne jest wypełnienie haftem całego tła. 
Można haftować również na każdej innej tkaninie o policzalnym, regularnym splocie np. na lnie.

Cechą charakterystyczną każdej tkaniny hafciarskiej jest jej gęstość czyli liczba splotów (dziurek) na daną szerokość materiału - zwykle podaje się liczbę oczek (krzyżyków) na 10cm tkaniny. Najczęściej stosuje się jednak przelicznik gęstości "ct" czyli ilość krzyzyków na 1cal. 
W ten sposób otrzymujemy następujące parametry kanw przeznavczonych do haftu krzyżykowego:

11ct to kanwa o gęstości 44/10 (44oczka/10cm)
14ct to 54/10
16ct to 64/10
18ct to 70/10 
20ct to 80/100 

Kanwy o gęstszym splocie w zasadzie nie nadają się do haftowania krzyżykiem.
Nici do haftu krzyżykowego

Haft krzyżykowy można wykoywać w zasadzie każdą dostępną nicią a także włóczką. Zwykle używa się jednak mulin bawełnianych czyli nici o luźnym splocie 6 - nitkowym. Najlepszy efekt uzyskamy używając muliny dobrej jakości tzn. gładkiej i błyszczącej. Na rynku polskim są dostepne muliny czterech producentów: DMC, Ariadna i Anchor i Puppets. Każdy z producentów oferuje mulinę w kilkuset kolorach. Nici rozpoznaje się po nadanych im numerach. Każdy producent posiada własną numerację - istnieją jednak tzw. przeliczniki numeracji.
Igły do haftu krzyżykowego

Do haftu krzyżykowego stosuje się igły z tępą końcówką i dużym uszkiem. Igła ma specyficzny kształt - na całej długości ma tę samą grubość, jej oczko jest szersze niż oczko zwykłej igły, a czubek nie jest tępy. Takie zakończenie pozwala trafić dokładnie między nitki kanwy i zapobiega wchodzeniu igły we włókna nitki, którą właśnie wyszywamy. Tępa końcówka chroni także nasze palce przed ukłuciami. 
W przypadku płótna bądź kanwy o dużej gęstości, zastosowanie w hafcie mają igły z ostrym zakończeniem. Na rynku dostępne są różne rozmiary igieł o numerach takich jak np. 13, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28. Im większy numer tym igła jest cieńsza.

Zsady doboru igły:

Najlepszą igłą jest ta, która lekko wchodzi w oczko kanwy i wbita w nie od spodu (pod obciążeniem nitki) z niego nie wypada. Najczęściej używane wielkości igieł dla haftu krzyżykowego to: 24, 26 i 28.

Proponowany dobór igieł do kanw: 

(rozmiar kanwy/rozmiar igły):
11 ct / 22-24
14 ct / 24
16 ct / 26
18 ct / 26
powyżej 18 ct / 28
Inne akcesoria do haftu krzyżykowego

Strona w trakcie realizacji....
Podstawowe ściegi haftu krzyżykowego

Strona w trakcie realizacji....